Fuar ve Ata Karnesi

Fuar ve ata karnesi, ithalat ve ihracat yapan firmalar için son derece önemli olan işlemlerden bir tanesidir. Bu kapsamda öncelikle ata karnesinin ne anlama geldiğini detaylı bir şekilde incelemekte fayda vardır.

Ata Karnesi Nedir?

Ata karnesi, uluslararası geçici ithalat sözleşmesi ve ekleri doğrultusunda taraf ülkelerin arasında ve herhangi bir şekilde başka bir belgeye ihtiyaç duyulmadan eşyaların geçici olarak ihracatının ve ithalatının gerçekleştirilmesini sağlayan gümrük belgesi olarak ifade edilmektedir. Ata sistemi ICC bünyesinde yer almakta olan Dünya Odalar Federasyonu ve Dünya Ata Karnesi Konseyi’nin koordinasyonu kapsamında kendi ülkelerinde resmi bir şekilde görevlendirildiğini beyan edilen kefil işletmeler tarafından sürdürülmektedir.

Ata Karnesi Hangi Amaçlar ile Kullanılmaktadır?

Uluslararası Ata karnesi sistemi kişiler, kuruluşlar, gümrük makamları ve teşekküller gibi geçici ithalat işlemlerini gerçekleştirmekte olan bireylere yarar sağlaması amacı ile oluşturulan bir sistemdir. Uluslararası teminat altında bulunan Ata karnesi ile tüm eşyalar için ithalat işlemleri sırasında ithalatçılar ya da gümrük tarafından farklı bir işlemin gerçekleştirilmesine gerek duyulmaz. Basit bir karne hamili olarak tanzim edilmekte olan Ata karneleri gümrükler tarafından son derece kolay bir şekilde kontrol edilebilmektedir. Söz konusu faktörler Ata karnesi ile gelmekte olan eşyaların ithalatlarında ve ihracatında gümrüklerden geçiş için süre kısıtlamalarını talep etmektedir. Bu doğrultuda sistem Ata karnesi hamillerine Ata karnelerinin geçerlilik süresinin içerisinde bulunmak şartı ile bir Ata karnesi ile birden fazla ülkeye geçici ithalat yapma olanağı sunmaktadır.

Fuar-ve-Ata-Karnesi

Ata karneli işlemler dış ticarette kullanılan son derece önemli ve değerli işlemlerdir. Son zamanlarda pek çok firmanın tercih ettiği işlemler arasında yer alan Ata karneli işlemler uluslararası Geçici İthalat Sözleşmesi kapsamında sürdürülmektedir. Firmamız tarafından sunulan en iyi işlemler arasında yer almaktadır. Uluslararası teminat adı altında bulunan Ata karneli işlemler yurtdışındaki tüm mal ve ürünlerin ithalatı için gümrükleme sunmamaktadır.

Ata Karneli İşlemlerin Avantajları

Ata karneli işlemler ile elde edebileceğiniz çeşitli avantajlar bulunmaktadır. Söz konusu avantajlardan ilki uluslararası bir sistem olan Ata sisteminin kişi, kuruluş, gümrük makamları ve teşekkül gibi pek çok ithalat sisteminin en iyi şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı olmasıdır. Uluslararası teminat adı altında bulunan Ata karneli işlemler oldukça kolay bir şekilde tanzim edilmektedir. Bu kapsamda Ata karneli işlemler ile gümrüklerde son derece hızlı bir şekilde işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu da süreçlerin en aza indirilmesini sağlar. Son olarak birden fazla geçici ithalat ve aktif tarafın söz konusu olduğunu ifade etmemiz mümkündür.

Profesyonel Hizmetler

Siz de ata karneli işlemlerden en iyi şekilde yararlanmak için doğru adrestesiniz. Yapmanız gereken tek şey firmamız ile iletişime geçerek bu hizmetlerden yararlanmak için bir adım atmaktır. Kaliteli, uygun fiyatlı ve pratik çözümler için bizimle iletişime geçin. Size kaliteden çok daha fazlasını vaat ettiğimizi hizmetlerimizle kanıtlıyoruz.