Geçici İthalat İşlemleri

Geçici ithalat, malların kısa bir süre için bir ülkeye getirilmesine izin verir. İthalat vergileri tamamen veya kısmen askıya alındığından, uluslararası gönderi yapan işletmeler için faydalıdır. Mallara ve nakliye nedenine bağlı olarak farklı geçici ithalat türleri vardır. Mallarınız için hangisinin geçerli olduğunu anlamanın ilk adımı, gönderdiğiniz ürünlerin değişmeden mi iade edileceğini yoksa bir şekilde değiştirilip değiştirilmeyeceğini belirlemektir.

Mallarınızı değişmeden yeniden ihraç etmeyi planlıyorsanız, ATA Karnesi kapsamında geçici ithalat, Standart Geçici İthalat veya Tahvilli Geçici İthalat kullanabilirsiniz. Bu, sergiler için sanat eserlerinin, ticari fuarlar için promosyon malzemelerinin veya eğitim veya yarışma için spor ekipmanlarının nakliyesi için kullanışlıdır. Mallar herhangi bir şekilde işlenecek, onarılacak veya değiştirilecekse, Geçici İşleme prosedürünü kullanabilirsiniz.

Bir cihaza monte edilecek parçaları, kabuğu çıkarılacak somunları veya tamir edilecek ekipmanı taşıyorsanız, bu geçici kullanım türü olabilir. Geçici ithalat işlemleri sayesinde kusursuz bir şekilde ithalat hizmetlerinden faydalanabilmeniz mümkün hale gelmektedir.

Geçici İthalat İzni Nedir?

Geçici ithalat izni, geçici ithalat rejimi olarak da ifade edilen uygulamalar bütünüdür. Gümrük Mevzuatı ile uygulanmakta olan 8 rejimden bir tanesi geçici ithalat rejimidir. Yurtdışından gelen ürün ve malların geçici bir süreliğine Türkiye’de kalmasına izin veren geçici ithalat izni gümrük vergisi ile ilgili muafiyetin söz konusu olduğu bir rejimdir. Bu rejimde kısmi ya da tamamen muafiyet söz konusu olabilmektedir.

Türkiye’de geçici bir süreliğine bulunacak olan ürün ve mallar muafiyet kapsamına giriyorsa izin süreleri bitmeden sınırları terk etmesi gerekmektedir. Malların Türkiye’ye giriş ve çıkışları sırasında dikkate alınması gereken en önemli husus ise herhangi bir şekilde değişikliğe uğramamış olması gerektiğidir. Malların girişte sahip oldukları özellikler kapsamında ülkeden çıkış yapmaları gerekir.

Geçici İthalat İşlemleri

Geçici İthalat İzninin Özellikleri

Geçici ithalat izninin sahip olduğu çeşitli özellikler vardır. Söz konusu özellikleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Geçici ithalat izni kapsamında getirilecek olan malların daha önce Türkiye’ye ithal edilmemiş bir mal olması ve yabancı menşeili olması gerekmektedir,
  • İthal edilecek olan malların Türkiye’de geçici bir süre ile kalması gerekmektedir,
  • Geçici ithalat izni bağlamında malların kısmi ya da tamamıyla muaf olması mümkündür.

Bu koşul ve özelliklere sahip olan malların ithal edilmesi mümkündür. Siz de bir ithalat izni alacaksanız bu konuda en doğru çözümlerden yarar sağlayabilirsiniz. Bunların yanı sıra çeşitli muafiyet türleri bulunmaktadır. Söz konusu türler de genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Taşıma amacıyla kullanılacak araçlar,
  • Yolcularla birlikte gelen kişisel eşyalar,
  • Acil durumlarda kullanılmak amacıyla gönderilen tıbbi ekipmanlar,
  • Ambalaj malzemeleri,
  • Numuneler,
  • Yedek parçalar,
  • Aksesuarlar.

Siz de kaliteli ve profesyonel hizmet almak için bizimle iletişime geçebilir ve bilgi alabilirsiniz.