Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu Tespiti

Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu ya da GTİP olarak bilinen kavram ithalat ve ihracat işlemlerinde oldukça değerli konulardan bir tanesi olmayı başarır. Bu yönüyle uluslararası ticaretin sürdürülebilmesi amacıyla tercih edilen bu numaraların doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

GTİP numaralarının belirlenmesi genel itibarıyla vergi hesaplamalarını mümkün kılsa da uluslararası ticaret ile alakalı izin alınması ve bazı diğer durumlarla alakalı çözümleri beraberinde getirir. 4458 sayılı Gümrük Kanunu uyarınca her işlemde doğru Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu tespiti yapılmalıdır. Aksi takdirde cezaların ortaya çıkması söz konusu olacaktır. Performans Gümrük Müşavirliği olarak bu konuda sizlere en özel çözümlerle destek oluyoruz.

Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu Nasıl Ortaya Çıktı?

Ülkeler arasında gerçekleştirilen dış ticaret işlemlerinde belirli sınıflandırmaların yapılması sayesinde daha düzenli bir süreç yönetmek mümkündür. Bu bağlamda Dünya Gümrük Örgütü tarafından belirlenen ve adına Armonize Sistem Nomanklatürü denen liste ile gümrüğe tabi malların sınıflandırılması amaçlanmıştır. 1 Ocak 1989 tarihinden bu yana kullanılan sistemin 12’li kod sistemi ile uygulandığından söz etmek gerekir.

Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu Tespiti

GTİP Numarası Nasıl Sınıflandırılmaktadır?

Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu ile alakalı olarak 12’li koddan söz edilse de bu numaraların rastgele belirlenmediğini ifade etmeliyiz. Bu nedenle de her bir basamağın bir anlamı olduğunu bilerek GTİP ile alakalı işlem yapmalısınız. İngilizce tabirle HS Code olarak bilinen GTİP’te aşağıdaki sınıflandırmaların yapılması söz konusu olmaktadır.

12 basamaklı bir GTİP, basamakları itibarıyla şöyle adlandırılır:

  • (2 basamak) Fasıl Numarası
  • (4 basamak) Pozisyon Numarası
  • (6 basamak) Alt Pozisyon Numarası (Armonize Sistem Nomanklatür Kodu)
  • (8 basamak) Avrupa Birliği Kombine Nomanklatür Kodu
  • (10 basamak) Milli Alt Açılım Kodu
  • (12 basamak) İstatistiki Açılım

Gümrük Tarife Pozisyonu Tespiti Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

GTİP numarası belirlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus doğru kodun belirlenmesidir. Cezai uygulamalara yol açacak bir yanlışlık ticari geleceği de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle de bir GTİP kodu belirleyecekseniz şu şekilde bir yol izlemenizin sizin adınıza daha sağlıklı sonuçlar doğuracağından söz edilebilir.

  • Üretim aşamasında kullanılan maddeler, eşyaların nitelikleri, yedek parça mı yoksa mamul mü oldukları değerlendirilmektedir.
  • Eşya ile alakalı fasıl ve bölüm belirlenir. Bundan sonra da tarife pozisyonu ile alt pozisyonların belirlenmesi söz konusu olur.
  • Açıklamalar değerlendirildikten sonra benzer eşyalar için de nasıl bir yöntemin belirlendiğine bakılarak daha kaliteli çözümler elde edilir.

Siz de GTİP konusunda en ideal seçeneklerden yarar sağlayarak kusursuz bir serüvene imza atmak adına yapmanız gereken sadece Performans Gümrük Müşavirliği ile iletişime geçmek olacaktır. Performans Gümrük Müşavirliği olarak GTİP ile alakalı hatasız bir sürece imza atmanızı sağlıyoruz. Bu sayede dış ticaret işlemlerinde size destek olmayı başarıyoruz.