Hariçte İşleme

Hariçte İşleme ya da Hariçte İşleme Rejimi olarak bilinen süreç hammaddenin ihraç edildikten sonra işlem görmesi ve hemen sonrasında ithal edilmesi olarak ifade edilmektedir. Kavramın kendisinden de anlaşılacağı üzere dış alemde işlenen hammadde özelliği değiştirilerek ülkeye tekrar giriş yapar. Bu uygulamanın en önemli ayrıcalıklarından bir tanesi de vergi muafiyeti sayesinde düşük maliyetlerin söz konusu olmasıdır.

Hariçte işlemeyle alakalı düzenleme ve izinler Ticaret Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu kapsamda ürünün tamir görmesi ve geliştirilmesi amacıyla izin verilmesi mümkündür. Benzer izinlerin madenler için verilmesi ise Maden İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenmektedir.

Performans Gümrük Müşavirliği olarak beklentilerinize cevap verecek çözümler üretirken hariçte işlemeden maksimum performansı elde etmeyi arzu ediyoruz. Bu kapsamda siz de hariçte işlemenin ayrıcalığını yaşamalısınız.

Hariçte İşleme

Hariçte İşlemenin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Mal ve hammaddenin dış alemde işlenerek tekrar Türkiye’ye gelmesi olarak kabul edilen bu sistemin belli başlı amaçları vardır. Bu amaçlar aynı zamanda üreticiler açısından ciddi avantajlar olarak kabul görmektedir. Siz de bir HİR ayrıcalığı yaşamayı arzu ediyorsanız mutlaka şu detayları bilmelisiniz.

Hariçte İşleme Rejimi kapsamında;

  • Türkiye dışındaki ucuz işgücünden yararlanarak maliyetleri düşürmek,
  • Türkiye’de bulunmayan teknolojik imkanlar ve kalite standartlarından yarar sağlamak,
  • İthal edilmiş olan makine ve teçhizatın tamir işlemini üreticisine yaptırmak,
  • Üreticinin üretim aşamasında yerli mal kullanmasını sağlayarak vergide düşüşü mümkün kılmak hedeflenmektedir.

Tüm bu avantajları yakalamak isteyen işletmelerin HİR kapsamında çözümlere başvurması gerekir. Performans Gümrük Müşavirliği olarak bu durumu mümkün kılarken sizlere arzu ettiğiniz her konuda destek oluyoruz.

HİR Kimler için Uygundur?

Hariçte İşleme Rejimi bazı koşulları taşıyan kimseler için uygulanabilir. Bu nedenle de rejim kapsamından fayda sağlamak adına şu şartları taşıdığınızdan emin olmalısınız.

HİR kapsamından yararlanacak olan kimselerin diğer üreticilerin çıkarlarına zarar vermeyecek olmalarına dikkat edilmektedir. Bu bağlamda sektör ve bölge analizleri yapılarak iznin mümkün olup olmadığı değerlendirilir. Rejim kapsamındaki çözümler için aynı zamanda üretimde kullanılan bir ekipmanın söz konusu olması gerekir. İzin verilecek durumlarda gerekli tespit ve raporlamalar yapıldıktan sonra kaliteli çözümlere ulaşmak muhtemeldir.

Her Eşya HİR Kapsamında Sayılır mı?

Hariçte İşleme Rejimi oldukça başarılı çözümlere olanak sağlarken bu rejim kapsamındaki eşyaların titizlikle seçilmiş olması gerekmektedir. Nitekim her eşyanın HİR kapsamında kabul edilmesi genel itibarıyla mümkün gözükmemektedir. Performans Gümrük Müşavirliği olarak rejim kapsamında yararlanmak istediğiniz ürünlerle alakalı sizlere destek oluyoruz.

HİR ile alakalı kafanıza takılan hemen her konuda çözüm üretirken kalite ve yüksek standartları da yakalamanız adına size çözüm sağlıyoruz. Beklentilerinize cevap verirken aynı zamanda ticari geleceğinizi de olumlu etkileyecek olan seçenekler için harekete geçin. Performans Gümrük Müşavirliği sayesinde sorunsuz bir süreci geride bırakın!