İhracat İşlemleri

İhracat, yurtiçindeki bir mal ya da ürünün dış aleme satılması ile gerçekleştirilen sürece verilen isimdir. Malın diğer ülkelere satılması ile birlikte ticari anlamda başarılı bir sürece kapı aralamak mümkün olur. Öte yandan ihracat işlemleri ile alakalı sürecin kusursuz bir şekilde tamamlanması da resmi süreçlerin daha başarılı devam etmesi adına özeldir.

Performans Gümrük Müşavirliği olarak ihracat işlemlerinde sizlerden gelen taleplere cevap verirken sürecin maksimum performans ile devam etmesini sağlıyoruz. Üstelik her aşamada kaliteye odaklanarak olası sorunların üstesinden gelmeyi arzu ediyoruz. Peki, ihracat işlemleri ile alakalı dikkat edilmesi gereken en önemli detaylar nelerdir?

İhraç Edilecek Ürünün Hazırlık Aşaması

İhracatı gerçekleştirilecek olan ürünün hazırlanması ya da üretilmesi oldukça önemli bir sürece işaret eder. Bu kapsamda marka ya da kurum süreci kusursuz bir şekilde devam ettirmek adına üzerine düşeni yapar. Hazırlık aşamaları devam ederken gümrük işlemlerinde kullanılmak üzere GTİP kodu belirleme gerçekleşir. Bazı diğer ön hazırlıklar da yapılırken ürünün hazırlığı tamamlandığında artık ihracat işlemleri için süreç başlamış demektir.

İhracat İşlemleri

İhracat Hazırlığı

Bir ürünün gümrük sınırlarını terk ederek başka bir ülkenin malı sayılmasını sağlayacak olan işlemler çerçevesinde mevzuata uygun hareket edilmelidir. Aksi takdirde kaliteli bir sonuç elde etmek pek de mümkün olmayacaktır. Bu bağlamda ihracat süreçleri tamamlanmak üzere işleme alınan malın gümrük sınırını terk etmesi ile birlikte ihracatı tamamlanmaktadır.

İhracat işlemleri esnasında en sık yapılan hatalar GTİP kodunun belirlenmesi ve hazırlanması gereken evrakın eksik olmasıdır. İki durumda da ihracatın tamamlanması mümkün olmayacaktır. Üstelik bu tür eksikliklerin vergilendirme problemi yaratarak çeşitli cezalara yol açacağı da açıktır. Bu durumları düşünerek en kaliteli süreçlere imza atmanızı öneriyoruz.

Her Mal İhraç Edilebilir mi?

İhracat, bir ülkenin zenginliğini sağlamada değerli bir faktör olsa da her ürünün ihraç edilmesi pek mümkün olmamaktadır. Tarihi, kültürel ve doğal değeri olan ürünlerin ülke sınırlarından çıkarılmasının önüne geçilir. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyet tarafından satışı yasaklanmış bazı ürünler de bulunmaktadır.

Siz de bir ihracat süreci ile karşı karşıyaysanız Performans Gümrük Müşavirliği ile bu durumu çözüme kavuşturabilirsiniz. Özellikle de kaliteli bir sürece imza atmak adına kontrolleri yaparak ihracat süreçlerini gerçekleştirmelisiniz.

Performans Gümrük ile İhracat Süreçleri

Performans Gümrük Müşavirliği, alanında uzman personeli ve kalite odaklı çözümleri sayesinde beklentilerinize cevap verir. Bu bağlamda ihracatla alakalı merak ettiğiniz hemen her işlemi bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Olası ceza ve uygunsuzlukların önüne geçmeyi arzu ederken daima kusursuzluğu yakalamayı arzu ediyoruz.

Tecrübe, kalite ve bütçe dostu seçeneklerle sizlerin destekçisi oluyoruz. Size de gümrük işlemlerinde Performans Gümrük Müşavirliği ile hareket etmek kalıyor. İhracatta işinizi şansa bırakmayın, tercihinizi bizden yana kullanın!