Kontrol Belgesi Uygulamaları

Kontrol Belgesi Uygulamaları, dış ticaretin kontrol altına alınması maksadıyla dikkatle incelenmesi gereken seçeneklerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Bu kapsamda kontrol belgesi ile alakalı bütün süreçleri titizlikle sürdürmeli ve kaliteye odaklanmaya çalışmalısınız. Performans Gümrük Müşavirliği olarak kontrol belgelerinde size uygun çözümler sunarken kalite ve sürdürülebilirliği de ön planda tutuyoruz.

Kontrol belgesi, ithalata konu olacak bir malın hangi cinste olduğuna bağlı olarak ilgili bakanlıktan izin alınması sonrasında ithalatının gerçekleştirilmesini sağlar. Belgenin hangi bakanlıktan alınacağı malın cinsi ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle de kontrol belgelerinde tek tip seçeneklerden söz etmek pek de mümkün olmaz. Kontrol belgelerinin ithalat işlemi henüz başlamadan alınmış olması sürecin başarısını destekler.

Belge alma süreci bakanlıktan bakanlığa değişmektedir. Kimi belgeler 1 günde hazırlanırken bazı kontrol belgeleri için 1 yıllık bir süreyi geride bırakmak gerekebilir. Belgelerin geçerlilik sürelerinin de 4, 6 ve 12 aylık periyotlar şeklinde olduğu ifade edilebilir.

Kontrol Belgesi Uygulamaları

Kontrol Belgesi Olmadan İthalat Mümkün mü?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili mercileri tarafından konmuş kısıtlamalar nedeniyle bazı ürünleri ülke sınırlarına sokmak sakıncalı olabilir. Bu durumun üstesinden gelmek ve kontrolü elde tutmak adına kontrol belgesi alarak sürece devam edebilirsiniz. Bahse konu belge ürünün girişi esnasında taşıması gereken bazı özellikleri belirler. Bunun yanı sıra ürünün kullanımı ve muhafazası ile alakalı da süreçlerin net bir şekilde çizilmesi sağlanır.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan canlı hayvan ithalatı için izin alınması istendiğinde hayvanların herhangi bir hastalığa sahip olmadıkları incelenir. Bu hastalıkların olmadığı test ve gözlemlerle değerlendirilirken hayvanların ülke sınırına girişinden sonra da karantina uygulaması gerçekleştirilir. Bu bağlamda sürecin kontrol altında gerçekleştirilmesi hayli değerlidir.

Kontrol belgesi olmaksızın ithalat gerçekleştirilmesi cezai uygulamalara tabidir. Bu nedenle de herhangi bir yasa dışı işleme karışmadan izin alarak ithalata kapı aralamanızı öneriyoruz.

Performans Gümrük Müşavirliği ve Kontrol Belgeleri

Kontrol belgesi uygulamaları ile alakalı profesyonel bir destek almak istediğinizde Performans Gümrük Müşavirliği ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Alanında uzman gümrük müşavirleri ve sürece hâkim personeli ile sizlerden gelen bütün taleplere ulaşmak muhtemel olacaktır. Bilhassa kontrol belgesi taleplerinde karşı karşıya kalabileceğiniz sorunların önüne geçmek adına gümrük müşavirlerimizin bilgi birikiminden yarar sağlamalısınız.

Performans Gümrük Müşavirliği olarak alanında uzman çözümler sağlarken kaliteye odaklanmanıza imkân sağlamanıza olanak tanıyoruz. Daha önce hizmet sunduğumuz ve kontrol belgesi alarak işlem gerçekleştiren iş ortaklarımız arasında siz de yer alabilirsiniz.

Performans Gümrük Müşavirliği çözümlerinden olan kontrol belgesi uygulamalarında kısa sürede kaliteli sonuçlar alabileceksiniz. Üstelik sunduğumuz hizmet bağlamında bütçe dostu seçeneklere de ulaşma imkanına sahip olabileceksiniz. Siz de kalite ve kusursuzluğu yakalamak adına bizimle iletişime geçin!