Küşat ve Elleçleme İşlemleri

Dış ticaret uygulamalarının en önemli aşamaları olan küşat ve elleçleme işlemleri ile alakalı profesyonel destek almak ister misiniz? Kaliteli bir sürece imza atan personelimizle beklentilerinize maksimum kalite ile cevap veriyoruz. Üstelik Performans Gümrük Müşavirliği olarak yaşanabilecek olan bütün problemleri ortadan kaldırıyoruz.

Küşat ya da Küşat Hakkı olarak bilinen durum aslında bir ön inceleme olarak değerlendirilmektedir. Farsça kelime kökeni itibarıyla ‘Açma ve Açılış’ anlamları taşıyan Küşat’ın gümrük uygulamalarında oldukça özel olduğundan söz etmek gerekmektedir. 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 41. maddesi uyarınca düzenlenen bu hakkın talep üzerine tanınacağından söz etmek gerekmektedir.

Mal veya ürünü henüz teslim almadan önce bir ön incelemeye tabi tutmak isteyen kuruluşlar kanun uyarınca Küşat Hakkı kullanırlar. Bu hak kullanımı sayesinde ürünlerin gerçekten de anlaşılan özellikleri taşıyıp taşımadıkları anlaşılır. Siz de bu konuda beklentilerinize cevap verecek çözümlerden yarar sağlamak adına mutlaka Küşat Hakkı ile alakalı çözümlere başvurmalısınız.

Küşat ve Elleçleme İşlemleri

Küşat Hakkı Talebi

Performans Gümrük Müşavirliği olarak sizlerin ithalat süreçlerine destek olurken kaliteyi ön planda tutmak adına süreci birlikte yürütüyoruz. Elektronik ortamda gerçekleştirilen başvurular sonrasında gümrük idaresi gözetiminde incelemeler gerçekleştirilmesi mümkündür.

İnceleme esnasında ortaya çıkacak ekstra masrafların tamamen talep sahibinin sorumluluğunda olduğundan söz etmek gerekir. İncelemelerin kamu kurumlarınca gerçekleştirilmesi durumunda numune alma işleminin ilgili kurumca gerçekleştirileceği de unutulmamalıdır. Numune alındıktan sonra bu numunenin kullanılamaz hale gelmesi durumunda malın vergiye tabi olmadığından söz etmek muhtemeldir.

Elleçleme İşlemleri

Elleçleme işlemleri, ürünlerin depo yönetim kapsamında istiflenmesi ya da sınıflandırılması olarak değerlendirilebilmektedir. Ürünlerin niteliğinde herhangi bir değişikliğe yol açmadan gerçekleştirilecek olan elleçleme işlemlerinin 4458 sayılı Gümrük Kanunu kapsamında ele alındığını ifade edebiliriz. 3. Madde 22. Bende göre elleçlemenin kurallara uygun bir şekilde yapılması gerekir.

Elleçleme işlemleri ile amaç ürünün niteliğini kaybetmesinin önüne geçmektir. Bu bağlamda muhafaza işlemlerinin de tamamlandığından söz etmek gerekecektir. Gümrük İdaresi’nin gözetimi altında yapılmayan elleçleme işlemlerinin idare nezdinde bir değeri yoktur. Antrepo ve serbest bölgelerde gerçekleştirilecek olan elleçleme işlemlerinde kurallara riayet en önemli hususlardan bir tanesidir.

Elleçleme Faaliyetleri Neleri Kapsar?

Gümrük Yönetmeliğince düzenlenen elleçleme faaliyetlerinde aşağıdaki işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkündür.

  • Havalandırma, kurutma, toz alma ve basit temizlik işlemleri,
  • Taşıma sonrasında eşyaların istiflenmesi,
  • Stok kontrolü, numune alma ve sınıflandırma,
  • Hasar kontrolü ve kullanılamayacak ürünlerin ayrıştırılması,
  • Pastörizasyon, sterilizasyon ve koruyucu madde ekleme yöntemleriyle koruma,
  • Parazit tedavileri,
  • Hayvan derilerinde tuz alma.

Yukarıdaki işlem ve bu işlemlere benzer süreçler elleçleme kapsamında değerlendirilmektedir. Performans Gümrük Müşavirliği olarak tüm bu konularla alakalı sizlere kusursuz bir süreç sağlıyoruz. Üstelik kalite ve yüksek standartlara ulaşmanız adına da sizlerden gelen taleplere maksimum verimle cevap veriyoruz.