Serbest Bölge İşlemleri

Serbest Bölge İşlemleri, serbest bölgelerde gerçekleştirilen eylemlerin mevzuata uygun bir şekilde tamamlanması adına sunduğumuz kaliteli çözümler olarak kabul edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan serbest bölgeler sayesinde bazı muafiyetler sağlanırken dış ticaret uygulamalarının daha kaliteli bir şekilde tamamlandığından söz etmek gerekir. Performans Gümrük Müşavirliği olarak bu konuda üzerimize düşeni yaparken sizlerden gelen taleplere de maksimum verimlilikle cevap veriyoruz.

Serbest Bölge Nedir?

Serbest bölge; ülkenin ticari, mali ve iktisadi manada kurallarının geçerli olmadığı bir bölgeyi işaret eder. Burada hem sınai hem de ticari işlemlerin daha avantajlı bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. İhracat ve ithalat süreçlerinde karşı karşıya kalınabilecek olan sorunların üstesinden gelinebilmesi adına serbest bölgeler kurulmuştur.

Muafiyet bölgeleri olarak da kabul edilen serbest bölgelerin kuruluşunda çok özel kurallar uygulanırken buradaki işlemlerin kanuna uygun olması adına da gerekli çözümlere başvurmak değerlidir. Bu bağlamda yapılması gereken en önemli şey Performans Gümrük Müşavirliği ile beklentilerinize cevap verecek bir sürece imza atmak olacaktır.

Serbest Bölge İşlemleri

Serbest Bölgelerin İşlevleri Nelerdir?

Serbest bölgelerle alakalı olarak en önemli detayları işlevler başlığı altında sıralamak mümkün olacaktır. Zira burada gerçekleştirilen işlemler sayesinde kârlılık ve sürdürülebilirlik çok daha önemli boyutlara ulaşır. Serbest bölgelerin işlevlerini aşağıdaki şekilde sıralamak muhtemel olacaktır.

  • Teknolojik gelişmelerin ve yabancı sermayenin ülkeye gelmesini sağlamak adına uygun ortamın yaratılması,
  • Üretim aşamasında ihtiyaç duyulan hammadde ve ara malların ülkeye girişinin kolaylıkla gerçekleştirilebilmesi,
  • Teşvik ve muafiyetler sayesinde mal üretiminin daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilmesi,
  • Türkiye’de olmayan ürünlerin transit ticaretinin kolaylıkla gerçekleştirilmesi,
  • İstihdam konusunda yeni imkanların ortaya çıkarılması,
  • Türk malı niteliği taşıyan ürünlerin ihracat işlemlerinin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesi.

Serbest Bölge İşlemleri kapsamında bu tür avantajları yakalamanız muhtemel olurken kalite ve yüksek standartlara ulaşmak özeldir. Siz de bu konuda Performans Gümrük Müşavirliği ayrıcalıklarından yarar sağlayabilirsiniz.

Serbest Bölgeleri Sınırları ve Oluşturulması

Serbest bölgelerin sınırları ve oluşturulması konusunda Cumhurbaşkanı Kararnamesi gerekmektedir. Bu nedenle de bu bölgelerin rastgele oluşturulması imkansızdır. Gerek ülke ekonomisi gerekse de üreticilerin avantajını sağlayacak olan bölgelerin sınırlarının genişletilmesi ya da bölgenin lağvedilmesi de muhtemeldir.

Performans Gümrük Müşavirliği sayesinde kaliteli bir sonuca ulaşırken aynı zamanda beklentilerinize cevap vermek için de bizimle iletişime geçebilirsiniz. Serbest Bölge İşlemleri ile alakalı karşı karşıya kalabileceğiniz bütün konularda çözüm odaklılığı sizlere sunuyoruz. Kaliteli bir sürece imza atmak ve çok daha fazlasına ulaşmak için hemen harekete geçin!