Transit Ticaret İşlemleri

Transit ticaret işlemleri, söz konusu ticaret faaliyetlerini gerçekleştirmek isteyen firmaların uygulaması gereken işlem ve prosedürleri ifade etmektedir. Siz de transit ticaret konusunda dünyanın en önemli bölgelerinden bir tanesi olan Türkiye’de hizmetlerinizi çeşitlendirmek için bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Transit ticaret kavramı genel olarak iki ülke arasında gerçekleştirilmekte olan ithalat ve ihracat işlemlerinde geçiş ülkesi olarak kullanılan ülkeler kapsamında yapılan bir ticareti ifade etmektedir.

Uluslararası ticaret literatürü açısından, muhtemelen bu anlaşmanın kapsadığı daha az belgelenmiş ve anlaşılmış disiplinlerden biri transit ticarettir (bkz.DTÖ, 2014). Transit, gümrük tarafından temizlenmeyen gümrük kontrolü altındaki malların iç taşımacılığını ifade eder. Özellikle, uluslararası transit, malların doğrudan menşe ülkesinden varış ülkesine taşınması durumunda bir sınır geçişini veya birkaç sınır geçişini içerebilir; bu durumda bunların taşınması bir veya daha fazla ara ülke üzerinden gerçekleşir. Dolayısıyla, bu ticaret sadece karaya oturmuş ülkeler için önemli değildir Bu, önemli ölçüde daha büyük olan üçüncü ülkelerden geçen tüm ticaretle ilgilidir. Açık özel prosedürlerin yokluğunda, bu geçiş, sınırlarda önemli bir tıkanıklık yaratacak ve önemli maliyet artışına yol açacak bir dizi ithalat ve ihracat ve kamyonların yüklenmesi ve boşaltılmasını gerektirecektir.

Transit Ticaret İşlemleri

Transit Ticaretin Önemi

Transit ticaret konusunda Türkiye, coğrafi konumu nedeni ile son derece önemli bir ülkedir. Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü görevi gören Türkiye, bu ticaret noktasında oldukça gelişmiştir. Hem kara yolu hem de denizyolu taşımacılığında büyük bir öneme sahip olan ülkemizde pek çok firma transit gerçekleşen bu ticaretten en iyi şekilde yararlanmaktadır.

Türkiye gümrük sahasına giriş yapmadan önce gerçekleşmesi nedeniyle hemen her türlü vergiden muaf olan söz konusu ticaret ürünleri bu alanda hizmet veren firmalar tarafından çok önemsenmektedir. Transit ticaret işlemleri biraz karmaşık olsa da firmamız tarafından profesyonel bir şekilde hizmetler sunulmaktadır. Sunduğumuz bu hizmetler kapsamında yeni imkanlara ve fırsatlara da kapı araladığımızı belirtmek doğru olacaktır.

Transit Ticaret Hizmeti Neden Önemlidir?

Transit ticaret son derece yoğun bir şekilde kullanılmakta olan fakat pek çok kişinin yanlış anladığı ve yanlış uyguladığı faaliyetler arasında yer almaktadır. Ürünlerin millileştirilmesi işlemine başvuru yapılmadan alış satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi konusu firmalar için büyük fırsatlar doğurmaktadır. Fakat profesyonel olarak transit ticaret imza atmayan kişiler için söz konusu hizmetin avantajlarından yararlanması son derece zordur. Bu noktada firmamızın sunmuş olduğu güvence kapsamında sürecin en iyi şekilde takip edilmesini ve meydana gelebilecek problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlıyoruz. Hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.